PROF. DR. NAZIM ŞEKEROĞLU

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Hikayem & CV

PROF. DR. NAZIM ŞEKEROĞLU

C.V.
ÖzgeçmişHİKAYEM..............


Kilis’te yerleşik ŞEKEROĞLU ailesinin bir ferdi olarak 1972 yılının Ekim ayında dünyaya geldim. Esnaf bir ailenin çocuğu olmak hasebiyle tek hedefim iyi bir ticaret erbabı olmaktı. İlkokuldan Lise yıllarına uzanan hayatım boyunca okul saatlerinin dışında yegâne işim babamın dükkânına gidip müşterilerle ilgilenmekti. Ancak babamın hayali ise benim yüksek tahsil yapıp iyi bir yerde görev almamdı.

Çünkü kendisi okumayı çok istemesine rağmen o günün koşullarında okumak kısmet olmamıştı kendisine. Ancak yıllar sonra kaldığı yerden eğitimini tamamlayıp üniversite öğrencisi olmanın tadını da 50’li yaşlarda tattı.

Babamın teşviki ile bitirdiğim liseyi takip eden üniversite hayatım, 1990 yılında Van ilindeki 100. Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü’nde başladı. Her ne kadar üniversite okusam da hayalim yine ticaretle uğraşmaktı. O yıllarda okul zamanı dışında Van’daki esnaflarla ticari ilişkilerim de devam ediyordu. Ancak, yüksek tahsilin gereklerini yerine getirmekte en önemli hedefimdi. Bu hedef doğrultusunda 1994 yılında Fakülte birincisi olarak üniversite de lisans eğitimim tamamladım. En sevdiğim uğraşlarından biri olan yabancı dilimi de bu süreçte kendime yeter düzeye getirmiştim. Okul bittikten sonra memlekete dönüp babamın dükkânında çalışmaya başladım. Ancak kimse beni rahat bırakmadı. Kilis’teki çevre üniversiteyi bitirip esnaf mı olacaksın diye söylenirken, üniversitedeki hocalarım illa yüksek lisans yapmamı istiyorlardı. Kimseyi kıramadım hem dükkânda çalıştım hem de o yıl yüksek lisansa başladım. Ailenin en büyük evladı olmak münasebetiyle yıl geçmeden evlendim. Artık ailesi olan ve geçimini sağlayan biriydim. En çok istediğim şey olan Kilis’te, memleketimde, yaşıyordum artık. Ancak, üniversitedeki kariyerimin devamı ve kendimi bazılarına ispat etmem için Araştırma Görevlisi sınavlarını kazanmalıydım. Amacım sınavı kazanmak, kendimi ispat etmek, ancak memur olmamaktı. Benim istediğim şey oldu, uzun gayretler sonunda Karadeniz Teknik Üniversitesi Ordu Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü’nde 1996 yılında Araştırma Görevlisi sınavını kazandım. Gitmek istemiyordum. Kilis’i çok seviyordum, ticareti bırakmak istemiyordum. Babamın iknasıyla evi yükledim ve uzun sürecek memleket hasreti ve akademik hayatım böylelikle başlamış oldu. Geldiğim bu nokta, ticaret hariç, akademik anlamda tüm hedeflerime ulaşmış olduğumu hissediyorum. Doçentlik sınavından sonra 2008 yılında göreve başladığım Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde, Şubat 2013 itibariyle Profesör ünvanı ile, memleketim için hizmet ediyorum. Memleketim olan Kilis'te ailem ile birlikte hayatımızı sürdürüyoruz. Bundan sonraki hedefim, memleketim olan Kilis için yapabileceğimin en iyisini yapmak olacaktır.            

---------------------------------------------------------------------------